WILO Polska Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Dobieramy otulinę - program obliczeniowy ArmWin firmy Armacell

Kwestia dobrania odpowiedniej otuliny dla instalacji, jest tematem, który z pozoru może wydawać się mało istotny.

Kwestia dobrania odpowiedniej otuliny dla instalacji, jest tematem, który z pozoru może wydawać się mało istotny. Szczególnie w momencie, gdy na naszej głowie jest mnóstwo innych, ważniejszych problemów związanych z budową domu. Jednak należy pamiętać, że to właśnie prawidłowo dobrana izolacja jest gwarancją niższych kosztów eksploatacji budynków.

Wybór odpowiedniej izolacji zabezpieczającej naszą instalację jest jednym z najważniejszych dylematów z jakimi możemy się spotkać podczas planowania inwestycji budowlanej. Mnogość parametrów, rodzajów czy materiałów może przyprawić o zawrót głowy, szczególnie jeśli do tej pory nie mieliśmy styczności z tą tematyką. Czym zatem kierować się podczas doboru otuliny, by mieć pewność że dokonany zakup zapewni optymalne działanie systemu?

ArmaWin to nie tylko olbrzymie możliwości ale również prosty i przejrzysty interfejs użytkownika.  Rys. Armacell
ArmaWin to nie tylko olbrzymie możliwości ale również prosty i przejrzysty interfejs użytkownika.
Rys. Armacell

Pierwszym kryterium jest oczywiście polskie prawo, a w szczególności Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowania oraz polskie normy PN-B-02421:2000 i PN-EN ISO 12241. W dokumentach tych możemy znaleźć wytyczne, jakie powinna spełniać otulina. Niestety, bardzo często wymagania te są lekceważone i w imię źle rozumianej oszczędności stosuje się izolacje o grubości niespełniającej norm. Przykładem mogą tu być budynki jednorodzinne, dla których przyjęło się stosować otuliny o grubości od 13 do nawet 25 mm, a w praktyce bardzo często wykorzystuje się materiały o grubości 9, a czasami wręcz jedynie 6 mm. Jak łatwo się domyślić, oszczędności wynikające z kupna cieńszej, a co za tym idzie, tańszej otuliny są tylko pozorne, ponieważ odbiją się one na późniejszym koszcie eksploatacji budynku, co w perspektywie może przynieść nam znaczne straty.

Oczywiście bardzo często niewłaściwy dobór izolacji nie wynika ze złej woli wykonawcy, ale ze zwykłej niewiedzy lub pomyłki w obliczeniach. W takich przypadkach z pomocą może przyjść nam program stworzony przez firmę Armacell – ArmWin  Jest to uniwersalne i darmowe narzędzie, pozwalające usprawnić obliczenia związane z doborem otuliny. Oprogramowanie ArmWin  pozwoli nam szybko wyznaczyć takie parametry jak: minimalna grubość izolacji, temperatura powierzchni zewnętrznej, wymagany współczynnik przenikania ciepła czy wiele innych kluczowych elementów stanowiących podstawę do prawidłowego wyboru otuliny, która zapewni optymalne działanie instalacji - mówi Maria Witkowska, Dyrektor Obsługi Technicznej Rynku firmy Armacell. Wszystkie wykonywane obliczenia są zgodne ze wspomnianą już normą EN ISO 12241:2008, dzięki czemu mamy gwarancję, iż otrzymane wyniki są wiarygodne, ale także, że nasza inwestycja spełni wymagane prawem warunki.

Bardzo przydatną funkcją programu Armacell ArmWin jest również możliwość określenia ilości zaoszczędzonej energii po zastosowaniu otuliny. Parametr ten pozwala bowiem oszacować przyszłe zużycie energii przez instalację grzewczą, co z kolei umożliwia nam odpowiednie dobranie mocy jednostki grzewczej. 

Oczywiście samo obliczenie grubości otuliny to nie wszystko, nie ma bowiem izolacji, która pasowała by doskonale do każdej instalacji. Różna specyfika poszczególnych systemów wymaga też odpowiedniego podejścia do kwestii izolacji. Jedna otulina bowiem doskonale sprawdzi się przy instalacjach grzewczych, bardzo dobrze zatrzymując ciepło w rurach, inna natomiast będzie fenomenalną izolacją akustyczną, dzięki której unikniemy niekomfortowych hałasów w naszym domu. Kolejna zniesie nawet ekstremalnie wysokie temperatury, inna za to świetnie poradzi sobie w przypadku systemu klimatyzacyjnego. Dlatego też wybierając odpowiednią otulinę warto dowiedzieć się do jakich zastosowań została ona stworzona. Jednym z podstawowych parametrów jest oczywiście współczynnik przewodzenia ciepła lambda. Im jest on niższy, tym materiał skuteczniej zatrzymuje energię cieplną wewnątrz rury. Drugim jest współczynnik przenikalności dyfuzyjnej pary wodnej, który określa zabezpieczenie otuliny przed dyfuzją pary wodnej w głąb izolacji, dzięki czemu bardzo dobrze sprawdza się ona w przypadku systemów klimatyzacyjnych czy chłodniczych - mówi ekspert, Maria Witkowska, Dyrektor Obsługi Technicznej Rynku firmy Armacell.

Jak widać, wybór odpowiedniej otuliny nie jest rzeczą błahą i powinien być przeprowadzony rzetelnie i po wzięciu pod uwagę wielu czynników. Jednak trudno uważać czas poświęcony na to za stracony. Dzięki niemu dobrze dobrana izolacja nie tylko będzie nam służyć przez lata, ale również przyniesie nam realne zyski poprzez obniżenie kosztów eksploatacji, a czasem wręcz pozwoli nam uniknąć uciążliwego oraz kosztownego remontu.

Zachęcamy do przetestowania programu ArmWin stworzonego przez firmę Armacell: http://armwin.armacell.com/

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły