Robert Bosch Sp. z o.o. Junkers

Artykuł Dodaj artykuł

Rozwój w branży fotowoltaiki - Bosch planuje otwarcie nowej fabryki techniki solarnej w Malezji

- Rozpoczęcie budowy przewidziano jeszcze w tym roku - Dodatkowa fabryka będzie produkować na rynek azjatycki - W 2011 roku dział Solar Energy po raz pierwszy przekroczy miliard euro obrotów


- Rozpoczęcie budowy przewidziano jeszcze w tym roku
- Dodatkowa fabryka będzie produkować na rynek azjatycki
- W 2011 roku dział Solar Energy po raz pierwszy przekroczy miliard euro obrotów

Stuttgart/Kuala Lumpur – Grupa Bosch chce zwiększyć swoje zaangażowanie w branży fotowoltaiki i planuje budowę nowego zakładu produkcyjnego w regionie Batu Kawan w malezyjskim stanie Penang. Inwestycja przewidziana na kwotę ok. 520 milionów euro jest jednym z największych projektów produkcyjnych w historii przedsiębiorstwa. – Dzięki tej inwestycji Bosch będzie mógł kontynuować kurs internacjonalizacji w branży fotowoltaiki – powiedział Franz Fehrenbach, Prezes Zarządu spółki Bosch w Stuttgarcie. Nowa fabryka w Batu Kawan będzie produkować głównie na potrzeby dynamicznie rozwijającego się rynku techniki solarnej w Azji, który w ciągu nadchodzących lat osiągać będzie średnio 30-procentowy wzrost. Jak wyjaśnił Fehrenbach, fabryka malezyjska będzie także dostarczać komponenty dla lokalnych zakładów produkcyjnych w innych krajach.

Budowa nowej fabryki ma rozpocząć się jeszcze w tym roku. – Planowana produkcja obejmie cały łańcuch kreacji wartości, od kryształów krzemowych, poprzez ogniwa solarne, aż po moduły do stosowania na dachach lub w elektrowniach solarnych – wyjaśnił Holger von Hebel, Prezes Zarządu spółki Bosch Solar Energy AG. Produkcja zostanie uruchomiona prawdopodobnie pod koniec 2013 roku. Dokończenie budowy przewidziano na kolejny rok. Wtedy w nowej fabryce w Penang będzie zatrudnionych ok. 2 000 pracowników. W fabryce będą produkowane rocznie ogniwa o całkowitej mocy 640 megawatów peak. Produkcja modułów ma osiągnąć roczną wydajność 150 megawatów peak. W branży solarnej do określenia wytworzonej ilości energii używa się jednostki wat peak (Wp), która określa najwyższą możliwą wydajność ogniwa solarnego. W praktyce uzysk energii jest silnie uzależniony od regionu stosowania ogniwa solarnego. Roczna produkcja ogniw nowej fabryki w Malezji mogłaby pokryć potrzeby energetyczne od 165 000 (Europa Środkowa) do 300 000 (Malezja) gospodarstw domowych.

Internacjonalizacja – zgodna z trendami rozwoju światowego rynku

oku przedsiębiorstwo zakończyło budowę kolejnej fabryki modułów solarnych we francuskiej miejscowości Vénissieux, co miało na celu usprawnienia obsługi rynków południowej Europy. – Dalsza internacjonalizacja pomoże pchnąć naprzód rozwój spółki Bosch Solar Energy – zaznaczył Von Hebel. Już w tym roku przedsiębiorstwo po raz pierwszy przekroczy kwotę miliarda euro obrotów. Decyzja o budowie fabryki w Azji odzwierciedla ogólne trendy rozwojowe międzynarodowego rynku fotowoltaiki. Do roku 2020 w regionie tym zainstalowane zostaną urządzenia solarne o mocy całkowitej przekraczającej 130 gigawatów peak, co odpowiada potrzebom energetycznym prawie 200 milionów Europejczyków. Obecna wydajność regionu to 5 gigawatów.

Obecny rynek główny, jakim są Niemcy, utrzyma się na stałym poziomie ok. 32,5 gigawata nowo instalowanych urządzeń rocznie. – Zakładamy przy tym, że politycy stworzą stabilne warunki, zapewniając bezpieczeństwo planowania przedsiębiorstwom i klientom, a popyt ponownie się unormuje – powiedział Von Hebel. Bosch zainwestował w znajdującą się w Turyngii fabrykę w Arnstadt ponad 500 milionów euro, zwiększając prawie trzykrotnie moce produkcyjne zakładu. Oprócz fabryki zlokalizowano tam także ośrodek badawczo-rozwojowy, nowy dział administracyjny oraz centrum szkoleniowe, w których do 2012 roku powstanie przeszło 1 000 nowych miejsc pracy. W centrum kompetencyjnym Arnstadt opracowywane są kolejne generacje produktów i metod produkcji. – Stąd zaopatrywane będą rynki w Europie. Fabryka w Penang będzie dostarczać produkty głównie dla regionu południowo-wschodniej Azji, gdzie obserwujemy bardzo dobre szanse na wzrost. Obydwie wielkie inwestycje Bosch Solar Energy w Niemczech i Malezji uzupełniają się i stanowią zabezpieczenie na przyszłość – wyjaśnił Fehrenbach.

Malezja oferuje korzystne warunki

Malezja należy do tzw. „pasa słonecznego” („sunbelt“), czyli do krajów o usytuowaniu do 35 stopnia szerokości geograficznej lub poniżej równika. W porównaniu z Niemcami nasłonecznienie w tych krajach jest dwa razy większe. Dlatego w regionie tym spodziewany jest wyjątkowo dynamiczny rozwój rynku. Decydujące w przypadku Malezji są także: dostęp do wykwalifikowanego personelu w branży elektroniki i półprzewodników oraz dobra infrastruktura lokalna. Pewność dostaw energii ma podstawowe znaczenie dla bardzo wymagających i podatnych na wpływy zewnętrzne metod produkcji w fotowoltaice.

Bosch jest obecny w Malezji już od 1923 rok. Warunki w stanie Penang są przedsiębiorstwu dobrze znane. Dział branżowy Bosch Power Tools, zatrudnia tam 1 100 pracowników i produkuje wkrętarki akumulatorowe, wiertarki i przyrządy pomiarowe. Dział branżowy Car Multimedia zatrudnia w Malezji 680 pracowników i produkuje radia samochodowe oraz urządzenia nawigacyjne. W sumie Bosch zatrudnia w Malezji 2 300 pracowników i osiąga obroty w wysokości 130 milionów euro.

Podobne artykuły