Buderus

Artykuł Dodaj artykuł

Jakie oszczędności przynosi instalacja pompy ciepła?

Poszukiwanie alternatywnych źródeł ciepła sprawia, że coraz chętniej sięgamy po to, co naturalne i darmowe. Pompy ciepła wykorzystując bezpłatne i odnawialne źródła energii stają się sprzymierzeńcami nie tylko trwałego, ale przede wszystkim taniego komfortu.

Poszukiwanie alternatywnych źródeł ciepła sprawia, że coraz chętniej sięgamy po to, co naturalne i darmowe. Pompy ciepła wykorzystując bezpłatne i odnawialne źródła energii stają się sprzymierzeńcami nie tylko trwałego, ale przede wszystkim taniego komfortu.

Stały wzrost cen tradycyjnych nośników energii – gazu, węgla i energii elektrycznej  sprawia, że  bardzo często szukamy alternatywnych źródeł ciepła. Coraz większym uznaniem wśród odbiorców energii odnawialnej cieszy się gruntowa pompa ciepła, dla której podstawowym nośnikiem energii jest grunt. Do wzrastającej popularności pomp ciepła przyczynia się nie tylko coraz niższy koszt ich eksploatacji, ale również szeroki wachlarz możliwości ich zastosowania. Pompy ciepła zapewniają nie tylko przyjemny komfort w chłodne, zimowe wieczory, ale i orzeźwienie latem poprzez zastosowanie funkcji chłodzenia. Spośród wszystkich odnawialnych źródeł energii to niewątpliwie pompa ciepła jest rozwiązaniem, które może być stosowane przez cały rok, w dowolnej lokalizacji, niezależnie od warunków gruntowych panujących na terenie inwestycji.

Zyskujesz czas dla siebie

Pompa ciepła jest urządzeniem całkowicie bezobsługowym pracującym zarówno w dzień jak i w nocy. Dużą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że w przeciwieństwie do tradycyjnych nośników energii, pompa ciepła nie potrzebuje stałych dostaw paliwa, gdyż zasilana jest tylko energią elektryczną. Prostota oraz czystość obsługi jest na pewno dużą zaletą instalacji z pompą ciepła, czego nie można powiedzieć przy rozwiązaniach z kotłem węglowym. Systematyczne przeglądy pieca i komina, uzupełnianie paliwa oraz dbałość o porządek są zajęciami bardzo czasochłonnymi, na które nie zawsze ma się czas w „dzisiejszym” życiu codziennym.

Ciepła woda jeszcze bardziej dostępna

Standardem na polskim rynku stało się dopełnienie instalacji centralnego ogrzewania o rozwiązanie umożliwiające przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Uciążliwe jest posiadanie odrębnych instalacji do CO oraz c.w.u. stąd, firma SOFATH wychodząc naprzeciw swoim klientom oferuje kompletne instalacje grzewcze. Specjalnie przygotowany system gwarantuje ciągłość dostawy c.w.u. zarówno latem jak i zimą, a sama energia do jej przygotowania pobierana jest nie tylko z gruntu , ale i również z powietrza.  

Niewątpliwie zaletą pomp ciepła Sofath jest ich różnorodność zastosowania. Projektanci firmy wyszukują coraz to nowych i innowatorskich rozwiązań polepszających komfort potencjalnego klienta. Tradycyjne instalacje z pompą ciepła wykorzystywane do CO oraz c.w.u. coraz częściej rozbudowane są o jeszcze jedną gałąź - a mianowicie instalację podgrzewającą wodę w domowym basenie. Zatem jedna instalacja pełni trzy funkcje : CO, c.w.u. oraz podgrzewanie basenu.

Oszczędności w praktyce

Rewolucyjność konstrukcji, jakimi są pompy ciepła polega również na bardzo atrakcyjnej cenie:
-  Koszt inwestycyjny dla pomp ciepła Sofath jest porównywalny z kosztami towarzyszącymi założeniu nowoczesnej instalacji grzewczej z kotłem kondensacyjnym. Natomiast nieporównywalnie korzystniej kształtują się późniejsze koszta eksploatacyjne, które pozwalają zaoszczędzić do 30% wydatków na ogrzewanie - wyjaśnia Alina Czapracka z firmy Wasser Mann II, autoryzowany koncesjoner marki Sofath oraz instalator pomp ciepła (http://www.wassermann.pl).


Pomocnym narzędziem do obliczania rocznych kosztów ogrzewania domu jest kalkulator obliczeniowy (http://www.sofath.pl/kalkulator/), w którym można zestawić koszty ogrzewania różnymi paliwami. W praktyce wartości te są zdecydowanie niższe, a przyczyniają się do tego parametry wykorzystywane do obliczeń.

Obliczenia wykonane zostaną na przykładzie domu jednorodzinnego o powierzchni 150 m2, znajdującego się w III strefie klimatycznej.  Określone zostaną dwa warianty: ogrzewanie pompą ciepła oraz kotłem kondensacyjnym.

Wykorzystując kalkulator obliczeniowy (parametry wejściowe: średnia, oczekiwana temperatura w budynku (21°C) oraz wskaźnik zapotrzebowania na ciepło 60 W/m2) otrzymano następujące wyniki:
1. ogrzewanie pompą ciepła Natea – 3195 zł brutto/rok
2. ogrzewanie kotłem kondensacyjnym – 5329 zł brutto/rok

Jednak w praktyce koszty ogrzewania pompą ciepła są zdecydowanie niższe. Biorąc pod uwagę pompę ciepła Natea oraz fakt, że sprężarka będzie pracować przez 6 h dziennie przez okres 6 miesięcy otrzymujemy całkowity koszt ogrzewania wynoszący niecałe 2000 zł brutto rocznie.

Bazując na powszechnie stosowanej metodzie sprawdzania opłacalności planowanych inwestycji NPV (Net Present Value – wartość bieżąca netto), która pozwala w sposób właściwy uwzględnić czynnik czasu oraz interes właścicieli, obliczmy zwrot inwestycji z instalacji pompy ciepła Natea marki Sofath w porównaniu z alternatywną instalacją opartą na gazowym kotle kondensacyjnym.

W analizie uwzględnijmy koszt kompletnej instalacji pompy ciepła Sofath (49 600 zł brutto) oraz alternatywnej, tradycyjnej rozważanej przez inwestora (36 600 zł brutto – cena nie uwzględnia przyłącza gazowego, przewodów spalinowych, kominowych i wentylacyjnych), a także przewidywane, roczne koszty ogrzewania przy zastosowaniu każdej z wymienionych opcji (pompa Natea – 3 195 zł brutto, kocioł gazowy kondensacyjny – 5329 zł brutto). NPV bierze pod uwagę również wielkość oprocentowania depozytów bankowych, w których inwestor ewentualnie ulokuje różnicę w cenie między obiema instalacjami – w powyższej analizie przyjęto wartość oprocentowania 5,5.

W tym przypadku czas, po którym pompa ciepła zacznie przynosić oszczędności to 8 lat od powstania inwestycji. Jednak biorąc pod uwagę wszystkie koszty związane z instalacją kotła kondensacyjnego, czas zwrotu inwestycji jest zdecydowanie krótszy i wynosi od 1 roku do 2 lat od momentu użytkowania instalacji. Wszystkie konieczne do wyliczenia czasu zwrotu inwestycji dane oraz kalkulator oszczędności dostępne są na stronach http://www.wassermann.pl/ oraz http://www.dumarchwent.pl/

- Tylko w przypadku systemów grzewczych, do których paliwo dostarczane jest w znacznym stopniu bezpłatnie, możliwy jest zwrot kosztów inwestycyjnych. Pompy ciepła są więc rozwiązaniem konkurencyjnym na polskim rynku ogrzewania, o którego sile stanowią nie tylko koszta inwestycyjne i eksploatacyjne, ale także nowoczesność, elastyczność oraz ekologiczność- tłumaczy Piotr Dunas z firmy Dumarch - Went Geo-Power, autoryzowany koncesjoner marki Sofath oraz instalator pomp ciepła (http://www.dumarchwent.pl/)

Podobne artykuły