Artykuł Dodaj artykuł

Ogrzewanie podłogowe – zdrowy klimat i oszczędność energii w domu

Zastosowanie ogrzewania podłogowego pozwala na obniżenie sezonowego zużycia energii i kosztów eksploatacji budynku.

Zastosowanie ogrzewania podłogowego pozwala na obniżenie sezonowego zużycia energii i kosztów eksploatacji budynku. Jest ono także uznawane za jeden z najkorzystniejszych systemów ogrzewania z punktu widzenia komfortu cieplnego człowieka. O jego zaletach oraz o tym, dlaczego jest coraz powszechniej używany w naszych domach opowiada architekt Olga Szewczyk z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz Marcin Kotas – Kierownik Działu Ogrzewania Podłogowego w firmie Purmo.

Równomierny rozkład temperatury

Projekt domu Magnus II G2 Fot. ARCHIPELAG
Projekt domu Magnus II G2
Fot. ARCHIPELAG

Decyzja o montażu ogrzewania podłogowego powinna zapaść jeszcze na etapie projektowania domu, ponieważ tego typu rozwiązanie związane jest z koniecznością dopasowania odpowiedniej wysokości podłogi, w której rozprowadzona będzie instalacja grzewcza. W porównaniu z konwencjonalnym ogrzewaniem grzejnikowym, ogrzewanie płaszczyznowe wymaga większych nakładów finansowych podczas montażu, warto jednak w nie zainwestować, jeśli chcemy zyskać poczucie komfortu ciepłej posadzki, korzystny rozkład temperatury we wnętrzu oraz niskie koszty użytkowania budynku. „Podłogówka” polecana jest przede wszystkim do łazienek, pokojów dziennych i dziecięcych oraz pomieszczeń, w których brakuje miejsca na tradycyjny grzejnik wiszący. Jedną z najważniejszych zalet tego systemu jest ogrzewanie niskotemperaturowe – temperatura wody, która zasila ogrzewanie podłogowe jest znacznie niższa niż w tradycyjnych instalacjach, co pozwala na efektywne zasilanie instalacji c.o. kotłem kondensacyjnym oraz wykorzystanie pompy ciepła i wspomaganie tych źródeł zasilania kolektorami słonecznymi. Dzięki takim rozwiązaniom można racjonalnie gospodarować energią na ogrzewanie i zmniejszyć jej zużycie – wyjaśnia Olga Szewczyk, architekt z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Zdrowy klimat we wnętrzu

Niższa temperatura w pomieszczeniu i mniejsze konwekcyjne ruchy powietrza korzystnie wpływają na zdrowie domowników. Ogrzewanie podłogowe warto polecić osobom, które cierpią na problemy związane z astmą i alergiami, ponieważ można uniknąć montażu tradycyjnego grzejnika (bądź klimatyzatora), czyli miejsca osadzania się kurzu, a ciepła podłoga nie wymaga osłaniania dywanem lub wykładziną i jest znacznie łatwiejsza do utrzymania w czystości – tłumaczy Marcin Kotas, ekspert z firmy Purmo.

 

Najważniejsze jest jednak to, że komfort cieplny uzyskany dzięki podłogówce jest najbliższy idealnemu ( 23-24 oC na poziomie stóp, 20 oC na wysokości klatki piersiowej i 19 oC na wysokości głowy) Poza tym temperatura odczuwalna jest wyższa niż przy ogrzewaniu tradycyjnym, co pozwala obniżyć temperaturę powietrza nawet o dwa stopnie oraz zmniejszyć ilość krążącego w powietrzu kurzu – dodaje ekspert.

Co na podłogę?

Ogrzewanie podłogowe Fot. Purmo
Ogrzewanie podłogowe
Fot. Purmo

Przy wyborze materiału wykończeniowego należy pamiętać, że wodne ogrzewanie podłogowe wymaga zastosowania materiałów o dobrych parametrach przewodzenia ciepła. Doskonale sprawdzą się tutaj wszelkiego rodzaju płytki, terakota (stosuje się ją zwykle do wykończenia podłóg w łazienkach, kuchniach i przedpokojach) lub kamień naturalny. Można także wybrać niektóre rodzaje drewna, paneli oraz wykładzin, których opór cieplny nie przekracza 0,15 m2K/W – wyjaśnia ekspert z firmy Purmo. Instalacja systemu wodnego ogrzewania podłogowego daje swobodę aranżacji wnętrza, ponieważ wszystkie elementy systemu umieszczone są pod podłogą. Warto jednak wcześniej ustalić, gdzie w przyszłości będą stały meble. Dotyczy to przede wszystkim dużych, masywnych elementów wyposażenia, które bezpośrednio zakrywają duże połacie podłogi. Chodzi o to, aby nie umieszczać rur grzewczych bezpośrednio pod dnem przedmiotów, które utrudnią rozprzestrzenianie się ciepła w pomieszczeniu. Zasada ta odnosi się głównie do: szafek kuchennych, szaf wnękowych, wanny i brodzika w łazience. Na „podłogówce" zawsze lepiej jest ustawiać meble na nóżkach, ponieważ nie dotykają one bezpośrednio podłogi i umożliwiają cyrkulację ogrzanego powietrza – dodaje ekspert Marcin Kotas.

Ciepło na lata

System ogrzewania podłogowego (wodnego) doskonale sprawdza się we współpracy z niskotemperaturowymi źródłami ciepła, takimi jak kotły kondensacyjne oraz pompy ciepła. Jest to sprawdzony sposób na bezpieczne i wydajne ogrzanie pomieszczeń. Trudno dziś sobie wyobrazić nowoczesny dom pozbawiony ogrzewania podłogowego. Właściwie zaprojektowany i poprawnie wykonany system grzewczy daje gwarancję komfortu cieplnego na wiele lat – podsumowuje architekt z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły