StiebelEltron Green Hero z Bosch Termotechnika

Artykuł Dodaj artykuł

Na co zwrócić uwagę przed zakupem kamery termowizyjnej – 12 rzeczy, które powinieneś wiedzieć

Wybierz kamerę termowizyjną z najlepszą rozdzielczością detektora i jakością obrazu na jaką pozwala twój budżet

  1. Wybierz kamerę termowizyjną z najlepszą rozdzielczością detektora i jakością obrazu na jaką pozwala twój budżet

Kamery termowizyjne o większej rozdzielczości mogą mierzyć mniejsze obiekty z dużych odległości i tworzyć ostrzejsze obrazy w podczerwieni, co razem składa się na bardzo precyzyjne i wiarygodne pomiary. Należy też pamiętać o różnicy między rozdzielczością detektora i wyświetlacza. To rozdzielczość detektora ma decydujące znaczenie, od niego zależą jakość obrazu w podczerwieni i dane z pomiaru. Wyższa jakość zobrazowania w podczerwieni nie tylko zapewnia wyższą dokładność wyników, ale ułatwia przedstawienie obrazów obiektów klientom, szefom, serwisantom czy firmom ubezpieczeniowym, co może przyśpieszyć podejmowanie decyzji o przeprowadzeniu napraw. Lepsza jakość obrazu w podczerwieni pozwala także na tworzenie bardziej przejrzystych raportów i ułatwia reklamowanie usług.

Rys.1  Przykładowe różnice w rozdzielczości kamer termowizyjnych iBros
Rys.1  Przykładowe różnice w rozdzielczości kamer termowizyjnych
  1. Jeśli będziesz prezentować wyniki innym, wybierz system z wbudowaną kamerą światła widzialnego wyposażoną w lampę oświetlającą i wskaźnik laserowy.

Nie ma sensu noszenia dodatkowego sprzętu do robienia zdjęć, podczas gdy obecnie niedrogie kamery termowizyjne zawierają wbudowany 3 do 5-megapikselowy aparat cyfrowy, dzięki czemu jednocześnie rejestrują obrazy światła widzialnego i obrazy termiczne. Cyfrowe fotografie odpowiadające obrazom w podczerwieni, przedstawiające rejestrowane przez Ciebie elementy pomogą Ci później udokumentować ustalenia i zaprezentować je osobom decyzyjnym, podając precyzyjne położenie zarejestrowanych miejsc. Poza tym upewnij się, czy posiada ona lampę oświetlającą, działającą także jako flesz podświetlający ciemne miejsca.

Nieocenioną pomocą jest także wskaźnik laserowy, zwłaszcza gdy chcesz wskazać obiekt otoczony przez inne, podobne, takie jak bezpieczniki, lub podzespoły energetyczne , od których najlepiej jest zachować bezpieczną odległość.

Rys. 2 Wykorzystanie lampy oświetlającej oraz wskaźnika laserowego do wykonywania pomiarów iBros Rys. 2 Wykorzystanie lampy oświetlającej oraz wskaźnika laserowego do wykonywania pomiarów iBros
Rys. 2 Wykorzystanie lampy oświetlającej oraz wskaźnika laserowego do wykonywania pomiarów

 

 
  1. Wybierz kamerę, która zapewnia dokładne i powtarzalne wyniki

Kamery termowizyjne nie tylko umożliwiają oglądanie różnic ciepła, ale mogą także je mierzyć. To znaczy, że w ocenie przydatności kamery termowizyjnej duże znaczenie mają dokładność i spójność tych pomiarów.

Wszystkie kamery FLIR, dostępne u dystrybutora iBros Technic spełniają minimalne kryterium dotyczące dokładności +/-2%(2).  Jednak nie jest to jedyny warunek. W celu uzyskania poprawnych i powtarzalnych wyników twoja kamera powinna posiadać wbudowane narzędzia umożliwiające wprowadzenie zarówno wartości emisyjności jak i temperatury odbitej.

Innymi ,przydatnymi funkcjami analitycznymi są liczne ruchome punkty pomiarowe i obszary pomiarowe, umożliwiające wybranie miejsc pomiaru temperatury, odczytanie jej, zarejestrowanie w postaci danych radiometrycznych i wprowadzenie ich do raportu.

Rys. 3 Wprowadzanie i korygowanie wartości parametrów, takich jak np. emisyjność iBros
Rys. 3 Wprowadzanie i korygowanie wartości parametrów, takich jak np. emisyjność
  1. Kup kamerę termowizyjną, która zapisuje i wyświetla pliki w  standardowych formatach.

Wiele kamer termowizyjnych zapisuje obrazy w formacie, który może być odczytywany i analizowany wyłącznie w specjalistycznym oprogramowaniu.

FLIR wyróżnia się tym, że zapisuje pliki w powszechnie używanym i znanym formacie JPEG z wbudowaną możliwością pełnej analizy temperatury. Pozwala to na wysyłanie e-mailem obrazów termowizyjnych do klientów lub współpracowników. Radiometryczne zdjęcia w formacie JPEG mogą być również importowane z kamer termowizyjnych obsługujących Wi-Fi na mobilne urządzenia umożliwiające ich edycję, analizę i wymianę. Sprawdź czy model, którego zakup rozważasz, umożliwia zapis plików w formacie JPEG bez skomplikowanych, dodatkowych czynności.

Szukaj także kamery termowizyjnej, umożliwiającej strumieniową transmisję MPEG-4 przez USB do komputerów i monitorów. Jest to szczególnie użyteczne do wychwytywania zjawisk dynamicznych, gdzie ogrzewanie i chłodzenie, zachodzi bardzo gwałtownie. Niektóre kamery posiadają wyjścia zespolonego sygnału wideo umożliwiające podłączenie ich kablem do rejestratorów cyfrowych, zaś inne mają wyjścia HDMI. Istnieją również mobilne aplikacje umożliwiające strumieniową transmisję wideo przez WiFi. Wszystkie te czynności ułatwiają Ci prezentowanie innym swoich ustaleń i pomagają w pracy w czasie przeglądów w podczerwieni i przy opracowaniu raportów.

Rys.4 Zdjęcia z kamery termowizyjnej FLIR iBros
Rys.4 Zdjęcia z kamery termowizyjnej FLIR

 

 
  1. Rozważ zakup kamery termowizyjnej współpracującej przez Bluetooth z miernikami T&M umożliwiającymi określenie obciążenia elektrycznego i poziomu wilgotności.

Nowe urządzenia pomiarowe i testowe, takie jak mierniki FLIR MaterLink umożliwiają kamerom termowizyjnym pomiary innych parametrów, niż tylko temperatura, w celu oceny stopnia zawilgocenia i uszkodzeń elektrycznych. Mierniki wilgotności i mierniki cęgowe tego typu bezprzewodowo transmitują ważne dane diagnostyczne, takie jak wilgotność, natężenie i napięcie prądu oraz rezystancje bezpośrednio do kamery. Adnotacje ze wskazań mierników są automatycznie naniesione na obraz termiczny i osadzone w radiometrycznym pliku JPEG, by wesprzeć wyniki z kamery termowizyjnej i wspomóc diagnozę.

Rys. 5 Mierniki umożliwiające pomiar dodatkowych parametrów przy użyciu kamery termowizyjnej iBros
Rys. 5 Mierniki umożliwiające pomiar dodatkowych parametrów przy użyciu kamery termowizyjnej
  1. Aplikacje dla urządzeń mobilnych, dzięki łączności Wi-Fi usprawniają udostępnianie danych i obrazów w podczerwieni.

Obecnie można bezprzewodowo podłączyć kamery FLIR serii E i T do urządzeń mobilnych pracujących w środowisku iOS, Android, Kindle. Unikalna aplikacja FLIR Tools, pozwala użytkownikom zaimportować obrazy termowizyjne do przenośnego urządzenia celem bieżącej analizy, generowania raportów i udostępniania. Możliwość wysłania obrazów termicznych i raportów z badań, z jednej części obiektu do drugiej przez WiFi lub pocztą elektroniczną z odległego miejsca pracy to ogromna zaleta, zwłaszcza, gdy zależy nam na czasie.

Rys. 6 Bezprzewodowa łączność kamery termowizyjnej FLIR z urządzeniami nowej generacji iBros
Rys. 6 Bezprzewodowa łączność kamery termowizyjnej FLIR z urządzeniami nowej generacji

 

 
  1. Upewnij się, że kupujesz ergonomiczną kamerę, która uczyni Twoją pracę jak najbardziej wygodną.

Masa kamery nabiera tym większego znaczenia jeśli używasz jej często i przez długi czas. Masz do dyspozycji duży wybór kompaktowych, lekkich kamer o prostej konstrukcji, w bardzo przystępnych cenach. Kamery FLIR serii T mają obiektywy, które można odchylić o 120 stopni – możliwość odchylenia bloku optycznego, by zajrzeć w trudno dostępne miejsca. Jest to idealne rozwiązanie w sytuacji całodziennego przeglądu wysoko położonych ciągów przewodów, zaglądania za silniki, pod stacje robocze i ustawiania kamery pod różnymi kątami.

Kolejne aspekty, które powinniśmy sprawdzić, to czy kamera jest wyposażona w: dedykowane klawisze, menu bezpośredniego dostępu, które ułatwiają poruszanie się w opcjach menu. Kolejnym korzystnym rozwiązaniem jest kamera termowizyjna z ekranem dotykowym.

Rys. 7 Ergonomiczna kamera termowizyjna FLIR iBros
Rys. 7 Ergonomiczna kamera termowizyjna FLIR
  1. Obraz w obrazie (Picture – in – Picture) oraz fuzja obrazów, to funkcje, które umożliwiają połączenie obrazów w podczerwieni i w świetle widzialnym w celu ułatwienia analizy raportów z przeglądów.

Funkcja „obraz w obrazie” umożliwia wstawianie wkładki z obrazem w podczerwieni w związany z nim obraz zarejestrowany w świetle widzialnym. Pozwala to na wyraźne wyznaczenie lokalizacji problemu.

Zaawansowane technicznie kamery termowizyjne wyposażone są również w funkcję „fuzji obrazów” tzw. thermalfusion, która pozwala mieszać obrazy termowizyjne i światła widzialnego w jednym zdjęciu. Możliwe jest precyzyjne ustalenie przezroczystości obrazu widzialnego spod obrazu termicznego. Dzięki tej funkcji dostajemy obrazy, które przydadzą się do udokumentowania stanu obiektu, jak i przesłanek do naprawy, czy remontu obiektu.

Funkcja MSX jest nową funkcją umożliwiającą uzyskanie niezwykle bogatych w detale termogramów. Funkcja zapewnia lepsze tekstury w obrazie termicznym dzięki czemu można przeprowadzić szczegółowe analizy z wykonanych obrazów w podczerwieni.

Zalety:

  • ostrzejszy obraz termiczny - uwidocznienie wszystkich istotnych elementów badanego obiektu, łącznie z możliwością odczytania: kształtu, zarysu obiektu, odczytania treści na tabliczkach znamionowych.
  • szybsza lokalizacja kształtu a tym samym szybsza droga do rozwiązania problemu.
  •  duże ułatwienie przy produkcji raportów.

Funkcja UltraMax, umożliwia czterokrotne zwiększenie rozdzielczości obrazu termograficznego w raporcie. To kolejne ułatwienie w analizie małych elementów ulokowanych w trudno dostępnych i niebezpiecznych miejscach.

Rys. 8 Porównanie obrazów termicznych bez i z zastosowaniem funkcji MSX iBros
Rys. 8 Porównanie obrazów termicznych bez i z zastosowaniem funkcji MSX

 

 
  1. Nie wszystkie programy do przygotowywania raportów są sobie równe: pamiętaj o testowaniu produktu przed zakupem. Sprawdź i bądź pewny, czy program odpowiada Twoim wymaganiom.

Przygotowywanie raportów jest niezbędnym elementem działań termowizyjnych. Klienci, zarówno indywidualni właściciele domów, jak i wielkie korporacje wymagają udokumentowania ustaleń z przeglądu. Obraz w podczerwieni i raport z przeglądu stanowią kluczowy element wielu zastosowań: audyty energetyczne, przeglądy elektryczne, badania wykrywające wycieki, analizy przegród zewnętrznych budynku i programy konserwacji zapobiegawczej. Są one często używane jako podstawa do roszczeń odszkodowawczych czy uzasadnień prac przy remontach. Podstawowe oprogramowanie to podstawa i jest ono dostarczane z każdą kamerą termowizyjną FLIR, jednak dostępne są też zaawansowane programy umożliwiające głębszą analizę i tworzenie bardziej rozbudowanych raportów. Oprogramowanie pozwala na wykonanie wielu zadań od pomiarów punktowych, po zaawansowane kalibracje radiometryczne. Analiza danych jest możliwa z wykorzystaniem wyspecjalizowanego oprogramowania innych producentów MatLab™ lub Excel.

Rys. 9 Obróbka zdjęć za pomocą oprogramowania FLIR Tools iBros
Rys. 9 Obróbka zdjęć za pomocą oprogramowania FLIR Tools
  1. Wybierz kamerę termowizyjną z szerokim zakresem mierzonych temperatur.

Zakres temperatury i czułość termiczna kamery są bardzo istotne. Zakres pokazuje minimalną i maksymalną temperaturę, którą kamera może mierzyć (np. -40 + 2000).

Czułość termiczna kamery pokazuje najmniejszą różnicę temperatur pomiędzy dwoma obiektami, którą kamera może dostrzec (na przykład 0,050 C). Należy wybrać kamerę termowizyjną z zakresem temperatur na tyle szerokim, by pokrywał temperatury obiektów lub scenerii z jakimi najczęściej masz do czynienia. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę najmniejszą różnicę temperatur, którą chciałbyś mierzyć i wybrać taką kamerę, która ma czułość wystarczającą, by wykryć nawet najmniejsze różnice.

Rys.10 Kamera termowizyjna FLIR z szerokim zakresem mierzonych temperatur iBros
Rys.10 Kamera termowizyjna FLIR z szerokim zakresem mierzonych temperatur

 

 
  1. Szukaj kamer z rozbudowanym, wieloletnim programem gwarancyjnym

Renomowani producenci kamer termowizyjnych chcą mieć pewność, że Twoja kamera termowizyjna będzie dobrze służyć przez wiele lat. Z tego powodu niektórzy oferują rozszerzone gwarancje. Programy, takie jak gwarancja FLIR idą nawet o krok dalej, oferując dwa lata gwarancji na części i robociznę, pięcioletnią na akumulatory, a dziesięć lat na czujnik / detektor podczerwieni/ termowizyjny. Jakąkolwiek kamerę wybierzesz, upewnij się, że otrzymasz solidną gwarancję pozwalającą spać spokojnie.

  1. Upewnij się że Twoja inwestycja w kamerę termowizyjną jest wspierana przez poważnego producenta zapewniającego wsparcie techniczne i szkolenie.

Wsparcie klienta i zakres dostępnej pomocy technicznej koniecznie powinny być brane pod uwagę przy wyborze kamery. Akredytowane centrum szkoleniowe pomoże Ci uzyskać większe korzyści z Twojej inwestycji oraz wpłynie pozytywnie na Twoją karierę zawodową. Certyfikat, to dowód na piśmie, że jesteś ekspertem zarówno w posługiwaniu się kamerą termowizyjną, jak i interpretacji informacji w podczerwieni jakich ona dostarcza.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej lub uzyskać poradę dotyczącą kamer termowizyjnych skontaktuj się z iBros Technic

Tel: +48 12 376 70 51
E-mail: info@ibros.pl
lub odwiedź stronę internetową www.termowizja.ibros.pl

Artykuł został dodany przez firmę

iBros technic

Specjalizujemy się w dostawie i dystrybucji rozwiązań pomiarowych i sterujących, w projektowaniu nowych układów jak i integrowaniu istniejących już instalacji.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.