Buderus

Artykuł Dodaj artykuł

Panele grzewcze na podczerwień – czym są i jak działają?

Poszukując optymalnych metod ogrzewania domu wcale nie musimy ograniczać się do klasycznych rozwiązań. Warto poznać również zalety nietradycyjnych możliwości – tym bardziej, że obecnie mamy dostęp do wielu ciekawych innowacji. Nowością z zakresu niekonwencjonalnych metod grzewczych jest ogrzewanie podczerwienią. Jest to jedna z najbardziej atrakcyjnych alternatyw mogących już niedługo zastąpić tradycyjne ogrzewanie gazowe i węglowe.

Poszukując optymalnych metod ogrzewania domu wcale nie musimy ograniczać się do klasycznych rozwiązań. Warto poznać również zalety nietradycyjnych możliwości – tym bardziej, że obecnie mamy dostęp do wielu ciekawych innowacji. Nowością z zakresu niekonwencjonalnych metod grzewczych jest ogrzewanie podczerwienią. Jest to jedna z najbardziej atrakcyjnych alternatyw mogących już niedługo zastąpić tradycyjne ogrzewanie gazowe i węglowe.

Promiennik podczerwieni – co to takiego?

Technologia ogrzewania podczerwienią jest jedną z najciekawszych alternatyw dla tradycyjnych metod wytwarzania ciepła. Szerokie spektrum zastosowań sprawia, że takim rozwiązaniem interesują się zarówno klienci indywidualni, jak i instytucjonalni. W największym uproszczeniu promiennik podczerwieni można opisać jako urządzenie emitujące promieniowanie podczerwone. 

sklep MetrozPanele grzewcze nowej generacji przetwarzają energię w ciepło i ogrzewają pomieszczenia wydzielając podczerwień, czyli promieniowanie  elektromagnetyczne o długości fal pomiędzy światłem widzialnym a falami radiowymi. Takie grzejniki mogą mieć różne źródło zasilania. W mieszkaniach i domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się elektryczne promienniki podczerwieni. Mają one za zadanie ogrzać pomieszczenie wykorzystując do tego prąd z sieci energetycznej. Poza tym wyróżnia się promienniki gazowe (zasilane gazem) i wodne (ogrzewane ciepłą wodą).

Jak działa ogrzewanie na podczerwień?

Jak już ustaliliśmy, w ogrzewaniu na podczerwień źródłem ciepła jest promieniowanie podczerwone. Taki system grzewczy polega na przemieszczaniu fal elektromagnetycznych z promiennika na obiekty znajdujące się w jego otoczeniu. Ze względu na swoje właściwości fale podczerwone nie odbijają się od przedmiotów, na które padają, lecz przez nie przenikają. Z tego względu panele grzewcze na podczerwień ogrzewają bardzo szybko. Przyjemne ciepło emitowane z paneli grzewczych na podczerwień można przyrównać do naturalnych promieni słonecznych. 

Ciepło wytwarzane przez promienniki podczerwieni trafia bezpośrednio do ciała, przynosząc natychmiastowe uczucie komfortu. Ogrzewanie podczerwienią jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia i co więcej – bardzo korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Warto wiedzieć, że właściwości promieniowania podczerwonego są również wykorzystywane w medycynie. Podczerwieni używa się m.in. w celach terapeutycznych przy leczeniu rozmaitych urazów, zwyrodnień czy schorzeń reumatycznych. Ciepło podczerwieni ma działanie przeciwbólowe i relaksacyjne.

Promienniki podczerwieni a ogrzewanie konwekcyjne

W przypadku klasycznych kaloryferów wytwarzane ciepło unosi się do góry zgodnie z tzw. prądem konwekcyjnym. Ogrzane powietrze jest lżejsze od chłodniejszych mas zalegających przy podłożu, dlatego gromadzi się bezpośrednio pod sufitem. Nietrudno zauważyć, że taka metoda ogrzewania jest nieefektywna energetycznie, ponieważ uniemożliwia równomierny rozkład ciepła na całej powierzchni i wysokości. Panele na podczerwień – w odróżnieniu od tradycyjnych grzejników – nie powodują cyrkulacji powietrza. 

Promieniowanie cieplne emitowane przez panele grzewcze na podczerwień dociera bezpośrednio do obiektów, nie traci więc energii na ogrzanie powietrza. Ciepło przekazywane jest od razu na przedmioty i osoby znajdujące się w pomieszczeniu, co wpływa na ogólny komfort cieplny. Grzejniki na podczerwień nie powodują gwałtownej cyrkulacji powietrza, a tym samym zapobiegają wzbijania się kurzu. Tę zaletę docenią zwłaszcza alergicy i osoby cierpiące na astmę.

Zobacz giętki foto panel grzewczy na podczerwień

Ogrzewanie i dekorowanie: koniec z zasłanianiem grzejników!

Nowoczesne panele grzewcze na podczerwień są atrakcyjne nie tylko pod względem użytkowym, lecz także estetycznym. Ponieważ jest to niezwykle smukła konstrukcja, płytę grzejną można w dyskretny sposób zamontować na ścianie lub suficie. Elegancki wygląd zyskamy umieszczając na panelu wybraną przez siebie grafikę czy zdjęcie. Stworzymy w ten sposób niebanalną dekorację, która wkomponuje się w każdą stylistykę wnętrza.

Podobne artykuły