Artykuł Dodaj artykuł

Panele fotowoltaiczne w dobrej cenie – jakie wybrać i na co zwracać uwagę?

Montaż paneli fotowoltaicznych cieszy się w Polsce coraz większą popularnością.

Montaż paneli fotowoltaicznych cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Przez długi czas była to atrakcyjna opcja dla ludzi, którzy chcą przyczynić się do ochrony środowiska. Obecnie jednak zauważa się coraz więcej korzyści płynących również w innych dziedzinach życia. Montaż paneli fotowoltaicznych w Małopolsce pozwala na oszczędzanie pieniędzy, które przeznaczamy w skali roku na zasilanie naszego domu. W tym artykule znajdziesz informacje o tym, jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej, a także jak ją wybrać.

Panele fotowoltaiczne w dobrej cenie – jakie wybrać i na co zwracać uwagę?

Porównanie cen paneli fotowoltaicznych

Powinniśmy zacząć nasze rozważania dotyczące instalacji fotowoltaicznej od porównania poszczególnych opcji pod kątem opłacalności. Nie warto wówczas zwracać uwagi za cenę za panel, lecz przyjrzeć się innym danym. Pod uwagę powinniśmy wziąć:

  • Moc nominalną
  • Cenę
  • Gwarancję za uzysk

Jeżeli znamy cenę panelu fotowoltaicznego, a także jego moc nominalną, jesteśmy w stanie obliczyć cenę za Wp. Jest to parametr, który określa jaką ilość energii elektrycznej możemy otrzymać rocznie z każdej wydanej złotówki na instalację panelu. Możemy wówczas obliczyć, czy opłaca nam się to w związku z początkową ceną instalacji paneli.

Im niższa będzie wartość parametru, tym bardziej opłacalna będzie instalacja danego modelu. Warto porównać wiele ofert, aby uzyskać najbardziej miarodajny wynik. Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że każdy 1 Wp mocy instalacji fotowoltaicznej może w naszych warunkach klimatycznych wyprodukować około 1kWh rocznie prądu. Koszt 1 kWh obecnie to około 0,55 PLN. Dzięki tym informacjom możemy obliczyć, w jakim czasie zwróci nam się zakup paneli.

Niestety musimy liczyć się również z tym, że panele fotowoltaiczne w każdym następnym roku użytkowania tracą swoją moc, co jest zupełnie normalne i nieuniknione. Każdy producent powinien oszacować dopuszczalny stopień utraty mocy i na tej podstawie określić jej gwarantowany uzysk na przestrzeni lat.

Warto zrobić porównanie gwarantowanego uzysku w skali 25 lat. Dopiero tak długi czas pozwoli nam oszacować, czy dana instalacja jest opłacalna.

Cena paneli fotowoltaicznych to nie wszystko

Warto wziąć pod uwagę jeszcze kilka istotnych parametrów, które znacząco wpływają na opłacalność inwestycji. Obliczenia mogą wskazywać, że najtańsze panele są najbardziej opłacalne. Warto jednak przyjrzeć się również ofercie wysokowydajnych paneli fotowoltaicznych. Ich największą zaletą jest to, że posiadają mniejszą powierzchnię oraz masę. Ma to największe znaczenie przy mniejszych domach, w których 200 kg na daną ilość metrów kwadratowych może zrobić ogromną różnicę.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów instalacji fotowoltaicznych stosowanych obecnie w budownictwie. Różnią się one surowcem, z którego zostały wykonane, ale również sposobem podłączenia do instalacji w naszym domu.

Jedną z propozycji są panele fotowoltaiczne typu on-grid, które są wpięte bezpośrednio do sieci. Energia produkowana za ich pomocą jest zużywana na własne potrzeby budynku. Jednak jej nadmiar jest oddawany do sieci elektroenergetycznej. Jest to tańsze rozwiązanie, ponieważ nie musimy inwestować w akumulatory, które magazynują wytwarzany prąd.
Drugą opcją są panele fotowoltaiczne z akumulatorami, które określa się jako off-grid. Najczęściej zaleca się ich stosowanie w miejscach, które posiadają problemy z okresowymi dostawami prądu.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu skośnym

Użytkownicy, którzy rozważają instalację paneli fotowoltaicznych często głowią się nad tym, jak będzie przebiegała ich instalacja na dachu skośnym.

W takim przypadku musimy zainwestować dodatkowo w ramę nośną, która zostanie przytwierdzona do krokwi. Wymaga to dokładnego sprawdzenia konstrukcji dachu, aby mieć pewność, że instalacja wytrzyma długie lata użytkowania w różnych warunkach atmosferycznych.

W przypadku dachów skośnych równie istotne jest to, aby dokładnie przeanalizować kąt nachylenia dachu względem dostępnych warunków atmosferycznych. Kąt padania światła często odgrywa bardzo istotną rolę w takim wypadku i pozwala korzystnie zoptymalizować pozyskiwaną energię.

Jeżeli interesuje nas montaż paneli fotowoltaicznych w Małopolsce, warto skorzystać z usług dobrej firmy, która podejdzie do całego zagadnienia rzetelnie i przeanalizuje wszystkie czynniki. Dobierze instalację fotowoltaiczną do naszych potrzeb tak, aby była ona jak najbardziej opłacalna.

Montaż paneli fotowoltaicznych – podsumowanie

Jak widzisz, fotowoltaika wymaga kompleksowej analizy wielu aspektów. Warto powierzyć to zadanie profesjonalistom, którzy zajmą się profesjonalnie montażem paneli fotowoltaicznych. Zyskamy wtedy pewność, że instalacja będzie działała poprawnie, a jej koszty zwrócą się w jak najkrótszym czasie.

Podobne artykuły