Artykuł Dodaj artykuł

Wszystko o podestach ruchomych

Podesty ruchome to dźwignice, które często można zobaczyć na placach budowy, ale także w branży usługowej i przemyśle.

Podesty ruchome to dźwignice, które często można zobaczyć na placach budowy, ale także w branży usługowej i przemyśle. Powszechność wykorzystania podestów ruchomych to dobry pretekst, żeby dowiedzieć się nieco więcej na ich temat.

Wszystko o podestach ruchomych

Konieczność bezpiecznego przemieszczania osób na duże wysokości sprawiła, że potrzebne było rozwiązanie specjalne i bezpieczne. Tak właśnie pojawiły się podesty ruchome. Dziś tego rodzaju urządzenia używane są powszechnie do podnoszenia i transportowania pracowników. Warto zatem dowiedzieć się nieco więcej na temat tych dźwignic. Wyjaśnimy, czym dokładnie są podesty ruchome, jak dzielą się podesty i kto może je obsługiwać.

Czym są podesty ruchome?

Na początek należy wyjaśnić, co kryje się za określeniem „podesty ruchome”. Chodzi tutaj o podnoszone platformy robocze. Dzięki nim można zarówno pracowników, jak i potrzebny sprzęt podnieść nawet na bardzo duże wysokości. Za pomocą podestów ruchomych można podnosić nawet większe ciężary (zależy od udźwigu), co pozwala dokonywać na wysokości różnych specjalistycznych prac wymagających użycia specjalnych narzędzi. Takie podesty mogą być używane również w celach ratunkowych (np. w straży pożarnej). Na rynku można znaleźć wiele rodzajów podestów ruchomych.

Rodzaje podestów ruchomych

Podesty ruchome należą do uniwersalnych urządzeń, a to wszystko dlatego, że producenci dostarczają na rynek wiele typów takich urządzeń. Podesty ruchome można podzielić ze względu na różne aspekty. Ze względu na konstrukcję wyróżnia się podesty ruchome wiszące (kosz lub gondola są zawieszone na linach nośnych), przejezdne (tutaj mamy platformę roboczą, podwozie i konstrukcję nośną), masztowe (podwozie, maszt i poruszająca się po nim platforma robocza). Ze względu na rodzaj podnośnika wyróżnia się platformy nożycowe, teleskopowe, przegubowe i przegubowo-teleskopowe. Do tego można wyróżnić platformy o napędzie ręcznym, elektrycznym i spalinowym.

Kto może obsługiwać podesty ruchome?

Podesty ruchome może obsługiwać operator, który uzyskał uprawnienia UDT. To wymaga ukończenia specjalnego kursu. Mogą wziąć w nim udział osoby, które ukończyły 18 lat i nie mają przeciwwskazań zdrowotnych do obsługi dźwignic. Kurs na podesty ruchome składa się z części teoretycznej i praktycznej, a kończy się egzaminem przed inspektorami UDT. Wyróżnia się dwa uprawnienia: I P na podesty ruchome samojezdne, przejezdne wolnobieżne i przewoźne oraz II P na podesty wiszące, masztowe i stacjonarne.

Podesty ruchome to urządzenia, dzięki którym można szybko i łatwo wykonać pracę nawet na dużej wysokości. Ważna jest jednak ich sprawność i obsługa przez wykwalifikowanego operatora.