Artykuł Dodaj artykuł

Nowoczesne moduły fotowoltaiczne - czym się wyróżniają?

Dobre moduły fotowoltaiczne to komponent instalacji PV, od którego jakości w ogromnej mierze zależy efektywność pracy całego systemu.

Dobre moduły fotowoltaiczne to komponent instalacji PV, od którego jakości w ogromnej mierze zależy efektywność pracy całego systemu. Dlatego ich wyborowi warto poświęcić wiele uwagi. Czy jednak wiesz, że fotowoltaika to technologia, która jest obecna na rynku od kilku dekad? Same panele również zmieniły się na przestrzeni lat. Dlatego przed ich zakupem warto dowiedzieć się, co wyróżnia naprawdę nowoczesne moduły. Oto najważniejsze informacje.

Nowoczesne moduły fotowoltaiczne - czym się wyróżniają?

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Zanim przejdziemy do omówienia wyróżników nowoczesnych paneli fotowoltaicznych, warto wyjaśnić, na czym w ogóle polega ich praca. Moduły, które montuje się najczęściej na dachu budynku, składają się z ogniw fotowoltaicznych. Te zaś w zdecydowanie największej liczbie przypadków są wykonane z krzemu. Kiedy promieniowanie słoneczne pada na kryształy krzemu, dochodzi do zjawiska fotowoltaicznego. W uproszczeniu chodzi o wzbudzenie elektronów wolnych tak, by osiągnęły wyższy poziom energetyczny. W konsekwencji jest wytwarzany prąd stały, który następnie trafia do inwertera i jest przekształcany w energię elektryczną o parametrach zgodnych z tymi dotyczącymi prądu płynącego z sieci.

Panele fotowoltaiczne – rodzaje

Panele PV różnią się od siebie nie tylko mocą (a więc tym, ile są w stanie wytworzyć prądu), ale także, a może przede wszystkim budową. To, z czego dokładnie są zbudowane ogniwa fotowoltaiczne, determinuje sprawność modułów oraz to, jak dobrze pracują np. w warunkach zacienienia. Zasadniczo wyróżnia się 3 podstawowe typy paneli:

  • z krzemu amorficznego – oznaczane symbolami CdTe, CIS, CIGS, cienkowarstwowe. To elementy o wyjątkowo małej wydajności i krótkiej żywotności. Obecnie są stosowane bardzo rzadko,
  • polikrystaliczne – w nich poszczególne ogniwa są wykonane z wielu kryształów krzemu. Mają charakterystyczną, niebieskawą barwę i dość dobrą wydajność, na poziomie 16-18%
  • monokrystaliczne – są w nich, zgodnie z nazwą, zamontowane ogniwa monokrystaliczne, a więc wykonane z dużego, pojedynczego kryształu krzemu. To sprawia, że zyskują one największą wydajność na rynku, sięgającą nawet 25%.

Te ostatnie są uznawane za najbardziej innowacyjne, w związku z czym rekomenduje się je najczęściej, nawet mimo nieco wyższej ceny.

Nowoczesne panele fotowoltaiczne, czyli jakie?

To, jaką budowę mają kryształy modułów PV, nie jest jedynym wyznacznikiem ich nowoczesności. Warto również przyjrzeć się innym właściwościom, które są uznawane za zgodne z obecnym standardem technologicznym.

Wieloprzewodowe połączenia komórek

To rozwiązanie, np. 9BusBar dostępne w modułach Jinko, dostępnych np. w hurtowni fotowoltaicznej MUNO, pozwala ograniczyć efekt cieniowania ogniwa i pozytywnie wpływa na to, jaki procent promieniowania słonecznego jest absorbowany przez panel. Dzięki temu moduły instalacji fotowoltaicznej radzą sobie lepiej nawet w przypadku lekkiego zacienienia dachu czy pokrewnych problemów.

Technologia half-cut-cells

Panel fotowoltaiczny składa się z określonej, najczęściej parzystej, liczby ogniw. Technologia, w której dzieli się je na połowy, pozwala uzyskać większą wydajność przetwarzania energii słonecznej, a jednocześnie lepszą ochronę na trudne warunki pogodowe (w tym wysokie temperatury) czy uszkodzenia mechaniczne.

Wysoka wydajność w warunkach niskiego nasłonecznienia

To szczególnie ważne, gdy instalacja fotowoltaiczna ma służyć do wytwarzania energii elektrycznej w warunkach pogodowych w naszej szerokości geograficznej. O ile w okresie od kwietnia do października liczba godzin słonecznych jest duża, problem pojawia się w okresie od listopada do marca. Krótki dzień w połączeniu z wysokim zachmurzeniem mogą poważnie zagrażać wydajnej pracy. Najlepsze moduły nawet przy mocy nasłonecznienia na poziomie 200 W/m2 powinny pracować ze sprawnością na poziomie 94-98%.

To, jakie ostatecznie wybrać panele, projektując instalację fotowoltaiczną, powinno być uzależnione od warunków technicznych oraz zapotrzebowania budynku na prąd. Najlepiej przed podjęciem decyzji skonsultować się z fachowcami i podjąć świadomą decyzję.

Artykuł sponsorowany

Podobne artykuły