LG pompy ciepła - 5 lat gwaracji Buderus

Artykuł Dodaj artykuł

Ciepła woda w domu, czyli jak grzać, aby się opłacało?

Kiedy kolektory słoneczne przeznaczone do ogrzewania wody w domu okazały się bardziej zawodne i mniej wydajne, niż by tego po nich oczekiwano, zaczęto szukać alternatywnych rozwiązań. Wśród nich znalazł się m.in. duet w postaci fotowoltaiki z pompą ciepła.

Ciepła woda w domu, czyli jak grzać, aby się opłacało?

Kiedy kolektory słoneczne przeznaczone do ogrzewania wody w domu okazały się bardziej zawodne i mniej wydajne, niż by tego po nich oczekiwano, zaczęto szukać alternatywnych rozwiązań. Wśród nich znalazł się m.in. duet w postaci fotowoltaiki z pompą ciepła.

Czy słusznie należy sądzić, że takie połączenie to najtańszy sposób ogrzewania wody użytkowej? Co przemawia za inwestycją w panele PV i pompę ciepła?

Ciepła woda w domu i kolektory – tak czy nie?

Przez długi czas popularnym rozwiązaniem było ogrzewanie c.w.u. za pomocą kolektorów słonecznych. Jednak są to urządzenia składające się z wielu elementów, a tym samym bardziej podatne na liczne awarie, są one skomplikowane i wymagają dodatkowego zasilania energią elektryczną. Ponadto o ile grzanie wody latem za pomocą kolektorów słonecznych jest skuteczne, tak zimą ich wydajność pozostawia wiele do życzenia. Co więcej, nadmiar mocy wyprodukowanej przez kolektory słoneczne w okresie letnim nie można w żaden sposób magazynować. To sprawia, że moc kumuluje się wewnątrz solarów, doprowadzając do gotowania się glikolu, co bywa powodem wielu awarii i wiąże się z kosztownymi naprawami.

Fotowoltaika jako sposób na tanie ogrzewanie wody – hit czy kit?

Czy grzanie wody fotowoltaiką jest możliwe? Jak najbardziej! W zależności od tego, jaki jest Twój cel, instalację PV wykorzystasz jako źródło energii do zasilania urządzeń gospodarstwa domowego, oświetlenia czy ładowania samochodu elektrycznego, ale również z powodzeniem użyjesz do ogrzewania c.w.u..

Na czym polega taniość ogrzewania wody fotowoltaiką? Panele PV, pobierając darmową energię słoneczną, generują prąd, który z powodzeniem przeznaczysz na zasilanie urządzenie do grzania c.w.u., dzięki czemu nie musisz płacić za energię elektryczną pobieraną z sieci.

Co więcej, jeśli masz w planach montaż paneli fotowoltaicznych tylko w celu ogrzewania wody w domu, wtedy nie musisz podłączać instalacji do sieci energetycznej ani ubiegać się o pozwolenie zainstalowanie modułów.

Nie wyklucza to jednak możliwości późniejszego podłączenia się do sieci operatora i czerpania innych korzyści. Dzięki temu nadwyżki z Twoich paneli zostaną przekazane do dystrybutora, które później odbierzesz w wysokości od 0,7 do 0,8 kWh za oddaną 1 kWh, w zależności od wielkości instalacji. Pamiętaj jednak, że planowana jest zmiana modelu prosumenckiego i od 2022 roku przewidywana jest jedynie możliwość sprzedaży nadmiaru wygenerowanego prądu.

W jakim miejscu zamontować panele fotowoltaiczne, które mają pomóc Ci ogrzewać wodę w domu? Najpopularniejszym miejscem montażu jest dach budynku, który mają zasilać moduły, lub grunt w jego pobliżu. Jeśli jednak z jakiś powodów nie możesz tam umocować ogniw, opcją jest również umiejscowienie ich na elewacji domu, balkonie czy garażu. Najważniejsze jest zapewnienie panelom PV odpowiedniego dostępu do promieniowania słonecznego.

Zamontowane ogniwa łączy się z inwerterem fotowoltaicznym za pomocą kabla. Falownik podłączany jest ze sterownikiem solarnym, od którego odprowadzane są przewody solarne do grzałki elektrycznej.

Jak już wiesz, grzanie wody prądem pozyskanym z fotowoltaiki jest bardzo obiecującym rozwiązaniem. U kogo sprawdzi się ono najlepiej? Kto zyska najwięcej, instalując moduły PV do ogrzewania c.w.u.?

Kto zyska na grzaniu wody panelami fotowoltaicznymi?

Największe korzyści osiągną inwestorzy, którzy do ogrzewania wody w domu wykorzystują bojlery elektryczne czy posiadają ogrzewanie podłogowe wyposażone w mechaniczny sterownik. To rozwiązanie doskonale sprawdzi się także u osób wykorzystujących do grzania wody pompę ciepła.

Mamy także dobrą wiadomość dla posiadaczy kolektorów słonecznych. Jeśli nie chcesz z nich rezygnować, sprawdzają Ci się one podczas grzania wody latem, ale masz zamiar poprawić ich wydajność zimą, to fotowoltaika jest także dla Ciebie. W okresach, kiedy solary nie będą radzić sobie z podgrzewaniem c.w.u., wtedy pobiorą energię elektryczną wygenerowaną przez panele fotowoltaiczne.

Nie tylko niskie rachunki za prąd

Czytając ten artykuł, Twoim głównym celem z pewnością jest znalezienie sposobu na możliwie najtańsze ogrzewanie wody użytkowej. Pamiętaj jednak, że za posiadaniem paneli fotowoltaicznych idą nie tylko niższe rachunki za energię elektryczną.

Instalacja fotowoltaiczna nie ingeruje w środowisko naturalne – nie generuje hałasu ani nie emituje szkodliwych substancji. Ponadto jej awaryjność jest bardzo niska, nie wymaga obsługi i pracuje niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych (zimą i podczas zachmurzeń jej wydajność jedynie spada). Wyjątkiem jest oczywiście noc, kiedy ogniwa nie mają dostępu do promieniowania słonecznego.

Jak tanio ogrzewać wodę w domu?

Jeśli zainteresował Cię temat grzania wody fotowoltaiką, koniecznie zajrzyj na blog N Energii (https://n-energia.pl/fotowoltaika-grzanie-wody/). We wskazanym artykule znajdziesz najważniejsze informacje o ogrzewaniu wody prądem, a sama firma fotowoltaiczna podpowie Ci, czy jest to dobre rozwiązanie dla Ciebie i jak zrealizować takie przedsięwzięcie.

Podobne artykuły