Buderus

Artykuł Dodaj artykuł

Kotły gazowe – jedno i dwufunkcyjne. Właściwości, zastosowanie, różnice

Kotły gazowe to cenowo najkorzystniejsze rozwiązanie do ogrzewania budynku i wody. Ich elegancki wygląd idzie w parze z wysokimi parametrami technicznymi.

Kotły gazowe to cenowo najkorzystniejsze rozwiązanie do ogrzewania budynku i wody. Ich elegancki wygląd idzie w parze z wysokimi parametrami technicznymi. Główną zaletą tego sposobu ogrzewania jest wygoda. Najnowocześniejsze piece trzymają określoną temperaturę przez wyznaczony czas. Obsługa kotłów gazowych jest bardzo łatwa, a sam piec nie zajmuje dużo miejsca.

Kotły gazowe

Piec gazowy jednofunkcyjny

Na rynku mamy dwa rodzaje pieców gazowych: jedno- i dwufunkcyjne. Każdy z nich jest przeznaczony do innego pomieszczenia. Główną różnicą jest to, że kocioł jednofunkcyjny zasila wyłącznie instalację centralnego ogrzewania. Oznacza to, że nie posiada wymiennika ciepła do ogrzewania wody.

Kocioł jednofunkcyjny zajmuje więcej miejsca, jednak jego zaletą jest to, że gwarantuje mniejsze starty wody w oczekiwaniu na wzrost temperatury. Tego typu piece są w stanie przygotować większą ilość ciepłej wody użytkowej za jednym razem dzięki pojemnościowemu zasobnikowi.

Jeśli chcemy, aby kocioł jednofunkcyjny podgrzewał także wodę użytkową, należy dokupić do niego podgrzewacz. Piec może podgrzewać wodę gromadzącą się w zbiorniku. Zasobnik sprawia, że wodą po odkręceniu jest od razu ciepła.

Zastosowanie kotła gazowego jednofunkcyjnego

Piec jednofunkcyjny ma dwie opcje: wersję stojącą i wiszącą. Jeśli parametry pieca są dobrze ustawione, to dzięki zasobnikowi wody możemy komfortowo wziąć prysznic. Niestety, niemożliwe może się okazać używanie deszczownicy i biczów wodnych, ponieważ wymagają one dużego przepływu wody.

Problemem może się okazać także korzystanie z dwóch pryszniców jednocześnie. Dlatego jest to gorsze rozwiązanie dla domów z dwoma łazienkami. Jeśli jedynym zadaniem kotła ma być ogrzanie pomieszczeń, to kocioł jednofunkcyjny sprawdzi się idealnie.

Piec gazowy dwufunkcyjny

Piec gazowy dwufunkcyjny podgrzewa wodę przepływowo. Proces podgrzewania rozpoczyna się w momencie odkręcenia kranu z ciepłą wodą. Droższe modele są wyposażone w zasobniki ciepłej wody, więc czas oczekiwania na nią jest krótszy.

Kocioł dwufunkcyjny zasilany gazem ziemnym ogrzewa nie tylko wodę użytkową, ale i wodą w kaloryferach. Piece tego typu posiadają funkcję odzyskiwania ciepła ze spalin. Przy wylocie spalin do instalacji komina znajduje się wymiennik ciepła, który odbiera ciepło od spalin i przekazuje je do ogrzewania wody.

Działanie takiego pieca jest bardzo proste. Gaz dostarczany do palnika zapala się pod wpływem wygenerowanej iskry. Palący się gaz podgrzewa wodę, która przepływa przez płytowy wymiennik ciepła. Wymiennik musi mieć dużą powierzchnię, aby przejąć większą ilość ciepła ze spalanego gazu.

Kotły gazowe dwufunkcyjne i ich zastosowanie

Palnik w piecu gazowym dwufunkcyjnym może podgrzać wodę w instancji centralnego ogrzewania lub w instalacji wody ciepłej. Wydajność kotła zależy od mocy grzewczej. W małych domach zapotrzebowanie na ciepło to około 7 kW, jednak w dużych koniecznie będzie zastosowanie kotła o mocy od 20 do 24 kW.

Jeśli chcemy mieć w domu komfortową temperaturę, to musimy wybrać piec o najwyższej mocy. Ważne, aby kocioł gazowy był w jak najmniejszej odległości od punktu poboru wody. Piec dwufazowy sprawdzi się lepiej w domach, w których mamy dwie łazienki i kuchnię.

Kocioł gazowy dwufunkcyjny a jednofunkcyjny – różnice

Największą różnicą jest to, że piec jednofunkcyjny ma przeznaczenie wyłącznie ogrzewania wody w kaloryferach. Tylko wyposażenie go w dodatkowe elementy sprawi, że ogrzeje wodę użytkową. Piec dwufunkcyjny od razu posiada funkcję ogrzewania wody użytkowej i wody w instalacji grzewczej.

Różnicą jest także cena kotłów. Jednofunkcyjne są tańsze, jednak jeśli dokupimy podgrzewacz wody, to może okazać się to droższą opcją. Model dwufunkcyjny działa dobrze wtedy, kiedy nasza instalacja wodna spełnia warunki postawione przez producenta.

Kolejną różnicą są także wydatki. Mniej wydamy, kiedy zamontujemy w gospodarstwie domowym model dwufunkcyjny. Jest on także prostszy w montażu i przystosowaniu do pracy. Zajmuje on także mniej miejsca, niż piec jednofunkcyjny. Minusem jest wyłącznie dłuższy czas oczekiwania na ciepłą wodę z kranu.

Zasobnik w kotłach gazowych

Zasobniki ciepłej wody, to jak już wyżej zostało wspomniane, mają dwie funkcje. Po pierwsze w przypadku kotłów jednofazowych umożliwiają zbieranie ciepłej wody i używanie jej jako użytkowej np. do prysznica. W przypadku kotłów dwufazowych sprawiają, że oczekiwania na ciepłą wodę lecącą z kranu jest o wiele krótsze.

Uniemożliwić używanie zasobnika może niewielka ściana lub fakt, że nie może zostać zbyt mocno obciążona zapełnionym zbiornikiem. Jeśli instalacja wymaga duże zasobnika, to warto zastosować piec stojący.

Kotły gazowe w instalacji centralnego ogrzewania

Piece gazowe wymagają specjalnego zaprogramowania oraz corocznych serwisów wykonanych przez specjalistów. Możemy zamontować je w piwnicach, na poddaszach, w kuchni czy łazience. Piec jednofunkcyjny zapewni nam ciepłą wodę w centralnym układzie ogrzewania, a piec dwufazowy ponadto sprawi, że będziemy mieć ciepłą wodę użytkową z kranu.

Piec musimy dostosować do naszych potrzeb, warunków panujących w domach oraz stanu instalacji wodnej. Kotły dwufunkcyjne są droższe, jednak zapewniają, że ciepła woda jest we wszystkich instalacjach wodnych. Ogrzewanie domu piecami gazowymi jest efektywne i bezpieczne, oczywiście wtedy, kiedy spełnimy określony warunki i będziemy serwisować nasz sprzęt.

Artykuł sponsorowany