Buderus

Artykuł Dodaj artykuł

Ile kosztuje pellet do pieca?

Pellet to coraz popularniejsza alternatywa dla innych paliw. Czym wyróżnia się ten opał? Ile kosztuje pellet do pieca? Ile kosztuje montaż pieca na pellet? Oto wszystko, co warto wiedzieć. 

Pellet to coraz popularniejsza alternatywa dla innych paliw. Czym wyróżnia się ten opał? Ile kosztuje pellet do pieca? Ile kosztuje montaż pieca na pellet? Oto wszystko, co warto wiedzieć. 

Pellet to paliwo sprzedawane w formie granulek o średnicy kilku milimetrów.

Ile kosztuje pellet do pieca?

Do jego produkcji wykorzystywane są odpadki powstające w wyniku działania przemysłu drzewnego – m.in. zrębki i trociny. Piece na pellet używane są od ogrzewania domów oraz podgrzewania wody bieżącej. W porównaniu do węgla pellet jest bardziej ekologicznym rozwiązaniem. W wyniku spalania drzewnego granulatu do atmosfery przedostają się niewielkie ilości szkodliwych substancji.

Ile kosztuje pellet do pieca?

Cena pelletu do pieca uzależniona jest od jego klasy. Im wyższa klasa paliwa, tym lepsze parametry i większa wydajność. Jednym z najważniejszych wyznaczników jakości jest wartość opałowa. Informuje ona o tym, ile ciepła można otrzymać w wyniku spalenia 1 kg paliwa. Wartość opałowa pelletu dostępnego na polskim rynku wynosi od 14 MJ/kg do 19 MJ/kg.

Ceny pelletu do pieca zaczynają się od 600–700 zł za tonę. Najczęściej jest to jednak paliwo niskiej jakości o niskiej wartości opałowej i wysokiej zawartości popiołu. Taki zakup jest tylko pozorną oszczędnością – opał jest po prostu mało wydajny. Co więcej, wysoka zawartość popiołu źle wpływa na  żywotność pieca na pellet.

Cena pelletu najwyższej jakości to około 1500 zł za tonę. W tej cenie możesz kupić paliwo o wysokiej kaloryczności (18-19 MJ/kg), niskiej wilgotności i niskiej zawartości popiołu. Połączenie takich parametrów sprawia, że ogrzewanie staje się opłacalne. Dzięki temu koszt zakupu i montażu pieca na pellet zwraca się po kilku latach. Pellet do pieca najwyższej jakości znajdziesz w sklepie internetowym najlepszygroszek.pl.

Cena pieca na pellet i koszt montażu

W ramach walki z narastającym problemem smogu samorządy zachęcają mieszkańców do wymiany starych kotłów. Ogrzewanie domu za pomocą pelletu zalicza są do ekologicznych rozwiązań. Jeżeli zdecydujesz się na zakup i montaż pieca na pellet, będziesz mógł skorzystać z dofinansowania – warunki, jakie musisz spełnić, określane są przez akty prawa miejscowego.

Cena pieca na pellet uzależniona jest m.in. od jego mocy i funkcjonalności. Najprostsze urządzenie możesz kupić już za 8000–9000 zł. Ceny w pełni zautomatyzowany pieców na pellet, których funkcjonowanie nie wymaga praktycznie żadnych czynności ze strony użytkowników, są wyższe. Tego typu urządzenia kosztują od 15 000 zł wzwyż. Koszt montażu i kalibracji może być wliczony w cenę pieca. Za usługę profesjonalnego serwisu zapłacisz ok. 2000 zł.

Podobne artykuły