WILO Polska Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Megapress: szybkie i bezpieczne zaciskanie stali grubościennej

W wielu sytuacjach rury stalowe w instalacjach grzewczych, chłodniczych i przemysłowych są wciąż łączone poprzez spawanie. Jest to nie tylko czaso- i pracochłonne, ale stwarza również ryzyko zaprószenia ognia. 

W wielu sytuacjach rury stalowe w instalacjach grzewczych, chłodniczych i przemysłowych są wciąż łączone poprzez spawanie. Jest to nie tylko czaso- i pracochłonne, ale stwarza również ryzyko zaprószenia ognia.

System Megapress Viega
System Megapress Viega
System Megapress Viega
System Megapress Viega

System Megapress pozwala w ciągu kilku sekund łączyć rury ze stali grubościennej o średnicach od ½ do 2 cali poprzez zaprasowywanie. Czas montażu skraca się w ten sposób nawet o 60%.

Coraz częściej połączenia rurowe w instalacjach nie są już dzisiaj łączone poprzez lutowanie, skręcanie, czy spawanie, ale zaprasowywane na zimno. To znacznie bardziej ekonomiczna alternatywa ze względu na krótszy czas montażu i wyższy poziom bezpieczeństwa – nie pracujemy z otwartym ogniem. W przypadku rur ze stali grubościennej zgodnie z normami PN EN 10220, PN EN10255 i PN EN ISO 6708, zalety zaprasowywania nie mogły być dotąd wykorzystane, ponieważ rury produkowane są z różnymi tolerancjami średnicy zewnętrznej. Firma Viega znalazła praktyczne rozwiązanie tego problemu wprowadzając system Megapress.

Specjalny element uszczelniający z EPDM jest teraz zintegrowany w stalowej złączce wykonanej z materiału 1.0308 (St 37) z cynkowo-niklowaną powłoką. W połączeniu z pierścieniem nacinającym gwarantuje to trwałe, szczelne i mocne połączenie na szorstkiej powierzchni rury ze stali - czarnej, galwanizowanej, lakierowanej przemysłowo lub malowanej proszkowo. Właściwości systemu Megapress zostały sprawdzone i potwierdzone przez Instytut Techniki Budowlanej, poprzez wydanie aprobaty technicznej ITB AT-15-9474/2015. 

Oszczędność czasu - nawet do 60%

W przypadku rur stalowych technologia zaprasowywania pozwala zdecydowanie skrócić prace montażowe. W zależności od średnicy nominalnej (½ do 2 cali), oszczędność czasu może wynieść nawet do 60% w porównaniu z tradycyjnymi technikami łączenia jak spawanie, skręcanie lub połączenia rowkowe. Montaż jest tak samo łatwy jak w innych systemach zaprasowywanych Viega: wystarczy przyciąć rurę na pożądaną długość, osadzić złączkę i zacisnąć. Dodatkowo kształtki Megapress wyposażone są w opatentowany profil SC-Contur, zapewniający wymuszoną nieszczelność w stanie niezaprasowanym. Przypadkowo niezaprasowane połączenie zostanie natychmiast zauważone podczas próby szczelności. Po zaprasowaniu złączki pozostają trwale szczelne.

Zaciskanie bez wysiłku

Praca z systemem Megapress jest dla instalatora nie tylko bezpieczniejsza, ale także znacznie wygodniejsza niż spawanie. Typowe rury stalowe w instalacjach sprężonego powietrza, przemysłowych, tryskaczowych czy systemach przeciwpożarowych często montuje się na wysokości kilku metrów, pod sufitem pomieszczenia. Spawanie w takiej pozycji wymaga sporo wysiłku i bywa niebezpieczne. Przy użyciu dobrze znanych zaciskarek Viega instalator może łatwo i wygodnie zaciskać złączki znajdujące się ponad jego głową. Zestaw narzędzi dostarczany jest w praktycznej walizce, zawierającej trzy pary szczęk zaciskowych (½ do 1 cala), trzy pierścienie zaciskowe o średnicach nominalnych od 11/4 do 2 cali oraz szczękę przegubową. Gwarantuje to komfortowy montaż nawet w trudno dostępnych miejscach.

Sprawdzone rozwiązanie

System Megapress, który firma Viega wprowadza teraz na polski rynek, sprawdził się już i dowiódł swoich zalet w Europie i Stanach Zjednoczonych. Wszystkie elementy produkowane są w zakładzie w Großheringen w Niemczech.

Megapress może być stosowany do instalacji grzewczych, chłodniczych i przemysłowych o ciśnieniu do 16 bar i temperaturze do 110º C.

Megapress to ekonomiczne i bezpiecznie rozwiązanie. Technologia zaprasowywania skraca czas wykonywania połączeń na rurach ze stali grubościennej nawet o 60% w porównaniu ze spawaniem.

Szeroka gama złączek systemu Megapress oferuje odejścia, łuki, kołnierze i gwintowane przejściówki o średnicach od ½ do 2 cali.

Bez wysiłku w porównaniu ze spawaniem: z Megapress można łatwo i wygodnie wykonywać połączenia nawet pod sufitem.

Złączki Megapress są wyjątkowo odporne na korozję ze względu na powłokę cynkowo-niklową, którą pokrywa się je w procesie produkcji. Mogą być stosowane w instalacjach grzewczych i chłodniczych bez żadnych dodatkowych zabezpieczeń antykorozyjnych. 

Podobne artykuły