Buderus

Artykuł Dodaj artykuł

Przewody miedziane czy aluminiowe – które z nich wybrać?

Przewody oraz instalacje elektryczne z aluminium od wielu lat stanowiły standard i były uważane za najskuteczniejsze, a także najbezpieczniejsze rozwiązanie. Jednak ostatnie lata pokazały, że istnieje inna, lepsza alternatywa, którą są przewody miedziane. Co wyróżnia te dwa materiały? Na to pytanie odpowiadamy poniżej!

Przewody miedziane czy aluminiowe – które z nich wybrać?

Przewody oraz instalacje elektryczne z aluminium od wielu lat stanowiły standard i były uważane za najskuteczniejsze, a także najbezpieczniejsze rozwiązanie. Jednak ostatnie lata pokazały, że istnieje inna, lepsza alternatywa, którą są przewody miedziane. Co wyróżnia te dwa materiały? Na to pytanie odpowiadamy poniżej!

Czym charakteryzują się przewody aluminiowe?

stosowano w starszych instalacjach elektrycznych z wielu powodów, jednak jednym z kluczowych była zdecydowanie kwestia niskich kosztów tego materiału. Jest ono bowiem przynajmniej cztery razy tańsze niż miedź. Niestety, przewody aluminiowe mają słabszą przewodność elektryczną w porównaniu do miedzi. Jest ona około 1/3 albo nawet połowę gorsza od przewodności miedzi. Z tego powodu przewody wykonane z aluminium powinny mieć przekrój ponad połowę większy, by były w stanie przewodzić podobny prąd bez ryzyka przegrzewania się.

Minusem aluminium jest również utlenianie się, w konsekwencji czego na materiale powstaje warstwa nalotu. Co więcej, jest ono mniej odporne na rozciąganie i przewężanie niż miedź. Z tego względu powstaje wiele trudności przy układaniu instalacji domowych. Inną wadą aluminium jest również fakt, że przy zmianie temperatury lub obciążeń połączenia żył w zaciskach luzują się, przez co tworzy się tzw. pełzanie lub płynięcie żył. Dzieje się tak dlatego, ponieważ aluminium ma niewielki współczynnik sprężystości podłużnej. Z tego powodu szybko się odkształca pod wpływem nacisku. Wtedy też styk elektryczny pogarsza się, opór zaś zwiększa, a okolice przewodów zaczynają się przegrzewać.

Przewody aluminiowe, które spotkać można w budynkach mieszkalnych, często są tam już od wielu lat i zakładane były wtedy, gdy nie korzystało się z dużej ilości odbiorników prądu. Używane wtedy przekroje przewodów aluminiowych obecnie uniemożliwiają korzystanie z energochłonnych urządzeń elektrycznych, takich jak pralki automatyczne, płyty indukcyjne czy piekarniki. Tego typu instalacje aluminiowe nadają się zatem już tylko do wymiany.

Na dzień dzisiejszy stosuje się przewody aluminiowe o dużych przekrojach, wynoszących powyżej 10 mm2, najczęściej 16 mm². Dużą zaletą tego typu przewodów jest fakt, że ważą nawet 70% mniej niż przewody miedziane. Dzięki temu układanie ich jest bardzo łatwe i bezproblemowe. Szczególnie w przypadku, gdy są to długie i grube kable.

Warto także wspomnieć o tym, że do stworzenia trwałych oraz bezpiecznych styków przy połączeniach przewodów aluminiowych do złączek szynowych konieczne jest przestrzeganie kilku istotnych zasad. Przede wszystkim należy użyć odpowiednich typów złączy, a także styków sprężynujących. Co więcej, istotne jest prawidłowe przygotowanie odizolowanej końcówki przewodu z aluminium. W tym celu należy usunąć z niej warstwę tlenku i pokryć ją neutralnym smarem do styków lub wazeliną. Teraz można już bezpiecznie zamocować przewód aluminiowy.

Czym charakteryzują się przewody miedziane?

Przewody miedziane są obecnie najczęściej wykorzystywane do tworzenia instalacji elektrycznych. Dzieje się tak, ponieważ mają one znakomitą przewodność elektryczną. Lepszą ma już tylko srebro, które jest znacznie droższe.

Instalacje elektryczne z użyciem przewodów miedzianych są znacznie łatwiejsze do wykonania niż przy użyciu przewodów aluminiowych. Wynika to przede wszystkim z elastyczności oraz wytrzymałości mechanicznej miedzi. Przewody te nie niszczą się przy skręcaniu oraz wyginaniu. Dużo prostsze jest także rozbudowywanie instalacji elektrycznej z przewodami miedzianymi. Nie jest problemem dodanie nowych gniazd w obwodach czy zwiększenie ich ilości. Warto jednak pamiętać, że pomimo wielu zalet, przewody miedziane są znacznie droższe od aluminiowych.

Przewody miedziane czy aluminiowe – podsumowanie

Za ogromną zaletę przewodów z miedzi uznaje się możliwość bezproblemowego rozszerzania oraz modernizowania instalacji. Co więcej, przewody miedziane są bezpieczne oraz łatwe w zastosowaniu z powodu swoich cech fizycznych. Nie można również nie wspomnieć o znakomitej przewodności miedzy, która również wpływa na jej korzyść. Przewody miedziane są także cieńsze niż te wykonane z aluminium, co sprawia, że można zastosować jeden kabel do obsługi kilku mediów. Aluminium jest zaś tańszym i sprawdzonym rozwiązaniem. Jak widać, zarówno przewody miedziane, jak i aluminiowe mają swoje plusy, jednak niewątpliwie te pierwsze wyróżniają się większą skutecznością, a przy tym zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Artykuł dostarczył sklep techniczno-narzędziowy EBMiA.pl oferujący takie produkty jak: przewody i kable sterownicze, bądź wentylatory bocznokanałowe.