Green Hero z Bosch Termotechnika

Artykuł Dodaj artykuł

Wpływ ogrzewania podłogowego na meble - co warto wiedzieć

Wpływ ogrzewania podłogowego na meble to problem, który nurtuje posiadaczy nowych domów. Czy jest się czego obawiać? Próbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

wpływ ogrzewania na meble

Wpływ ogrzewania podłogowego na meble to temat, który jest w ostatnich latach bardzo aktualny, ze względu na coraz większą popularność ogrzewania podłogowego w nowych domach. Ten rodzaj promieniowania cieplnego ma wiele zalet. Ponadto, jest uważany za optymalny, jeśli chodzi o poczucie komfortu człowieka. Czy jest jednak jakiś wpływ ogrzewania podłogowego na meble? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Ogrzewanie podłogowe - wady i zalety

Ogrzewanie podłogowe jest coraz popularniejsze w nowych polskich domach. To system rurek z ciepłą wodą lub przewodów elektrycznych, które się rozgrzewają. Największą zaletą ogrzewania podłogowego jest równomierne nagrzewanie całej powierzchni, odczuwalny komfort użytkowania oraz jak podają wyliczenia specjalistów - niższe koszty zużycia energii. “Podłogówka” pracuje przy niższych temperaturach czynnika, a daje porównywalne odczucie ciepła, a mniejsze zużycie.

Jedną z niewielu wad ogrzewania podłogowego jest to, że aby działało skutecznie, powinno mieć otwartą przestrzeń do emitowania ciepła. Zatem już na etapie jego planowania, powinniśmy przewidzieć, gdzie będą stały meble, aby nie tracić energii na ogrzewanie mebli od spodu i nie wydłużać instalacji. Jeśli nie projektowaliśmy domu, a mamy już gotowe ogrzewanie podłogowe, wtedy rozwiązaniem jest zastosowanie mebli na nóżkach. Stojące na określonej wysokości zapewnią właściwy ruch powietrza.

Wpływ ogrzewania podłogowego na meble

Jeśli zadajemy sobie pytanie, czy istnieje negatywny wpływ ogrzewania podłogowego na meble, to należy wziąć pod uwagę kilka faktów. Niektórzy instalatorzy sugerują, aby w pomieszczeniach o większej wilgotności przeprowadzić choćby pojedyncze rury ogrzewania również w miejscach, gdzie będą stały szafki i komody. Miałoby to zapobiec zbieraniu się wilgoci, która może prowadzić do powstawania pleśni.

Posiadacze mebli i podłóg drewnianych zastanawiają się, czy wpływ ogrzewania podłogowego na meble może doprowadzić do ich uszkodzenia. Tutaj trzeba pamiętać, że drewno jest naturalnym materiałem higroskopijnym, który w różnym stopniu, ale jednak absorbuje wilgoć z otoczenia. Kiedy powietrze robi się suche, zarówno naturalne podłogi jak i meble drewniane, mogą również reagować na te zmiany, co może doprowadzić do ich wypaczenia. Dlatego tak ważne jest możliwe utrzymywanie stałej temperatury i wilgotności w pomieszczeniach.

Jeśli ogrzewanie podłogowe będzie przebiegało pod np. szafkami kuchennymi, wówczas wpływ ogrzewania podłogowego na meble będzie zauważalny, ponieważ podniesie się temperatura wewnątrz szafek. To może doprowadzić np. do szybszego wysuszenia żywności.

Czy można zmniejszyć wpływ ogrzewania podłogowego na meble?

Odpowiedź na pytanie, które nurtuje użytkowników podłogówki: czy można zmniejszyć wpływ ogrzewania podłogowego na meble, jest prosta. Jeśli ustawiamy meble w miejscu, gdzie pod podłogą przebiegają przewody ogrzewania, powinniśmy wybrać meble na nogach, aby zapewnić swobodną cyrkulację powietrza.

Aby zminimalizować wpływ ogrzewania podłogowego na meble, już w momencie projektowania przebiegu ogrzewania, zastanówmy się gdzie staną najważniejsze meble - łóżko, szafa, komody oraz urządzenia elektryczne - lodówka, zmywarka, itp. To pomoże zoptymalizować system ogrzewania, aby meble nie zasłaniały nam powierzchni grzewczej. Unikniemy również problemów, które może spowodować zbyt duża temperatura wewnątrz mebli i pod urządzeniami AGD.

Artykuł sponsorowany

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.