Buderus

Artykuł Dodaj artykuł

AKADEMIA EKOLOGICZNA Część 3: Pompy ciepła

Segregowanie odpadów, oszczędzanie energii, naturalne produkty. Bycie „eko” to już nie tylko moda – to istotny element naszego życia.

Segregowanie odpadów, oszczędzanie energii, naturalne produkty. Bycie „eko” to już nie tylko moda – to istotny element naszego życia. Możemy żyć w jeszcze większej zgodzie z naturą wprowadzając do naszego domu jedno z wielu dostępnych rozwiązań ekologicznych. Zalety i zastosowanie pomp ciepła omawia Grażyna Kasprzak, ekspert ds. inżynierii środowiska w Banku Ochrony Środowiska.

Grażyna Kasprzak - ekspert
ds. inżynierii środowiska

Mechanizm działania pompy ciepła zwykło się tłumaczyć na zasadzie „odwróconej lodówki”. Tak samo bowiem jak chłodziarka pobiera ciepło z produktów i usuwa je na zewnątrz, pompa ciepła przechwytuje ciepło z otoczenia i „oddaje” je dalej, do instalacji centralnego ogrzewania w naszych mieszkaniach. Do efektywnego funkcjonowania, urządzenia te wykorzystują dwa źródła energii: środowisko naturalne i prąd elektryczny. Jak więc przejawia się ich ekologiczność? Poprzez oszczędność energii. Wykorzystując jedną jednostkę energii elektrycznej pompa ciepła jest w stanie wytworzyć aż 3-4 jednostki energii cieplnej. Źródeł naturalnej energii dla ich funkcjonowania jest mnóstwo. Można zaliczyć do nich wszelkie środowiskowe elementy otoczenia (grunty, podłoża skalne, wody gruntowe czy powietrze), jak i ośrodki sztuczne: wody technologiczne w przemyśle, czy ścieki komunalne.

Przy niezliczonej liczbie zalet pompy ciepła mają chyba tylko jedną wadę, a jest nią cena. Z tego właśnie powodu BOŚ Bank we współpracy z Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotował ofertę kredytów, które na korzystnych warunkach pozwolą sfinansować zakup i montaż tego typu rozwiązań ekologicznych. Wsparcie WFOŚiGW można uzyskać także na sfinansowanie pozostałych odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych, rekuperatorów, ogniw fotowoltaicznych i innych), modernizację systemów grzewczych czy gospodarowanie odpadami. Dzięki zaangażowaniu środków pochodzących z Wojewódzkich Funduszy, kredyty na ekologiczne inwestycje zyskują korzystne oprocentowanie, obniżone w stosunku do standardowej oferty bankowej. Preferencyjne kredyty przygotowane wspólnie z WFOŚiGW różnią się w zależności od województwa, dlatego o szczegóły oferty najlepiej zapytać w najbliższej placówce BOŚ Banku.

Podobne artykuły