Buderus

Artykuł Dodaj artykuł

Kotły „SOKÓŁ” SD Duo Bio – optymalna inwestycja na lata

Montaż kotła centralnego ogrzewania to inwestycja na kilkanaście lat. Dlatego wybór odpowiedniego modelu wymaga dokładnego przemyślenia. Najważniejszym parametrem nie jest tu jednak cena jego zakupu. W całkowitym rozrachunku największe koszty wiążą się z samym paliwem. Tak więc dobór mocy kotła do instalacji grzewczej i konstrukcji budynku, rodzaj spalanego paliwa czy też  jego sprawność ,stoją na zdecydowanie wyższej pozycji.

Montaż kotła centralnego ogrzewania to inwestycja na kilkanaście lat. Dlatego wybór odpowiedniego modelu wymaga dokładnego przemyślenia. Najważniejszym parametrem nie jest tu jednak cena jego zakupu.

W całkowitym rozrachunku największe koszty wiążą się z samym paliwem. Tak więc dobór mocy kotła do instalacji grzewczej i konstrukcji budynku, rodzaj spalanego paliwa czy też  jego sprawność ,stoją na zdecydowanie wyższej pozycji.

Wysokie ceny paliw stawiają przed inwestorem dylemat, na które z nich warto postawić. Raz podjęta decyzja odbija się po kieszeni przez długie lata. Dlatego rozsądnym rozwiązaniem są kotły zasilane różnymi rodzajami paliw. Dają one dużą elastyczność i pozwalają sporo zaoszczędzić nawet w przypadku niestabilnych cen paliw.

Kotły „SOKÓŁ” serii SD Duo Bio, oferowane przez firmę Metal-Fach, przystosowane są  do spalania 5 rodzajów paliw. Wykorzystują one węgiel kamienny sortymentu orzech i drewno opałowe, które spalane jest na stałym ruszcie wodnym, natomiast eko groszek, pellet i ziarna zbóż przetwarzane są na energię na palniku rynnowym. Paliwo sypkie dostarczane jest z zasobnika o pojemności, zależnie od modelu, 200 lub 250 litrów, za pomocą automatycznego podajnika.

Moc cieplna kotłów „SOKÓŁ” SD Duo Bio,  wynosi 14, 19 i 28 kW. Pracują one w otwartym systemie centralnego ogrzewania z obiegiem grawitacyjnym lub wymuszonym i ogrzewają wodę maksymalnie do 95°C. Mocny korpus wodny wykonany ze stali kotłowej P265GH , przystosowany jest do pracy przy ciśnieniu rzędu 1,5 bara. Najmniejszy kocioł z serii SD Duo Bio mieści 44 l, największy zaś 86 l wody.

Kocioł Sokół SD Duo Bio  

Nowoczesny sterownik FL300L

Niezwykle ważnym elementem z punku widzenia zarówno ekonomicznego, jak i ekologicznego, jest zapewnienie odpowiednich warunków spalania. Optymalny dobór ilości dostarczanego powietrza oraz paliwa przekłada się bowiem na efektywność spalania opału. Za ciągłą regulację  dmuchawy oraz podajnika odpowiada nowoczesny sterownik FL300L firmy Pionier Elektronik. Bazuje on na logice rozmytej Fuzzy Logic oraz regulacji PID, a odpowiednie parametry pracy dobiera na podstawie zawartości tlenu w spalinach, badanej przez sondę Lambda, umieszczoną  w czopuchu, oraz czujnik temperatury spalin. Do użytkownika należy więc tylko wybór żądanej temperatury centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej. Sterownik współpracuje  z programowalnym termostatem pokojowym.

Nowoczesny sterownik FL300L
do kotłów Sokół SD Duo Bio

Sterownik FL-300L przejmuje pełne sterowanie już w chwili rozruchu, przestawiając parametry tak, aby w jak najkrótszym czasie osiągnąć zadaną temperaturę, zachowując maksymalną sprawność.

Warunki spalania są też błyskawicznie modyfikowane po zmianie rodzaju spalanego paliwa.  Poza kontrolą automatyczną, programowanie sterownika oferuje także możliwość ręcznej lub pogodowej regulacji pracy kotła.

Sterownik FL300L w standardzie może zarządzać trzema obiegami grzewczymi, ogrzewaniem podłogowym oraz mieszaczem, sterowanymi zarówno ręcznie, automatycznie jak i pogodowo. Na życzenie klienta jednak jego możliwości zostaną poszerzone o dodatkowe dwa układy mieszaczy i pomp. Możliwa jest też współpraca z innymi źródłami ciepła, jak np. piec na olej opałowy.

Koszt zakupu

Kocioł „SOKÓŁ” SD Duo Bio 14/800 o mocy 14 kW dostępny jest w cenie 10200 zł brutto, a największy model z tej serii o symbolu 28/800 i mocy 28 kW, kosztuje zaledwie 11200 zł. Jeżeli regulacja pieca ma przebiegać automatycznie, należy doliczyć jeszcze cenę modułu sondy Lambda i czujnikiem temperatury spalin, wynoszącą 1230 zł. Cena zakupu całego zestawu nie jest więc wygórowana, a korzyści z niego płynące, czyli przede wszystkim oszczędność paliwa, ale też komfort i pewność użytkowania, są nieocenione.

Podobne artykuły